Как да ги избегнем, съветва психотерапевт
Снимка: Getty
Много родители правят едни и същите грешки. Просто, защото самите те са били възпитавани така от собствените си майки и бащи.
Травмите от детството могат да се проявят на момента или да сложат отпечатък в бъдеще с прояви като емоционална незрялост, зависимост от мама и татко, но заедно с тях и здравословни проблеми.
Според Никол Лепер, автор на най-добрия психологически бестселър за 2021 г. „Как да работим върху себе си. И създайте бъдеще, което е различно от настоящето”, много грешки могат да бъдат избегнати, ако родителите навреме „видят“ грешния модел и вземат мерки за отстраняването му.
В своята книга клиничният психолог и психотерапевт изброява тези грешки и дава препоръки как да бъдат коригирани.
Родителите отричат, че детето е личност
"Не те боли"
"Няма проблем, ще намериш нови приятели"
„Само бъди мила и целуни леля Мими.“
Когато родителите казват това, те отричат реалността. Детето може да е наранено и да стада, да е уплашено или просто да не иска да прегърне непозната леля, защото му е неприятно. Чувайки упрека на родителя, то заглушава собствения си глас и интуиция. И не усеща истинските си нужди.
Съвет: Когато детето говори за своите чувства, не ги отричайте, колкото и незначителни да ви изглеждат те. Не са необходими оценки - просто бъдете там, утешавайте го, прегръщайте го, седнете заедно да пиете чай или отидете на разходка.
Наказан с игнориране
Ако външно всичко е наред с детето: то е здраво, нахранено, облечено и обуто, тогава родителите често не му обръщат внимание, заети да решават собствените си проблеми.
При такъв стил на възпитание няма силни духовни връзки. Дете, което е игнорирано, престава да се доверява на интуицията си. За да спечели родителската любов и да бъде обичано, то крие истинското си аз, губи връзка с настоящето.
Съвет: Дайте му време, внимателно слушайте емоционалните му излияния за гова, което го вълнува в момента и и го подкрепете. Така не само ще го разберете по-добре, но и ще научите нещо ново за себе си.
Снимка: Getty
Сбъднете неговите мечти, не вашите
Срещали ли сте родители, които водят децата си в десет кръжока, записват ги на конкурси за красота, уреждат ги в престижни училища и по този начин задоволяват собствените си амбиции. Такива майки и татковци вероятно си мислят, че правят най-доброто. А детето междувременно се отказва от собствената си личност в полза на амбициите на възрастните. И расте нещастно, без да знае какво точно иска от живота.
Съвет: Не насилвайте детето да жертва своите интереси. Оставете го да живее собствения си живот, макар и без сцена и аплодисменти.
Признайте личните му граници
Някои родители несъзнателно нарушават границите, насърчавайки детето си да прави неща, които не иска, за да бъде „учтиво“ и „добро“. Това преживяване блокира неговата интуиция, кара го да се съмнява във вътрешните си сигнали. В зряла възраст това се проявява във факта, че човек не отчита собствените си нужди и системно допуска някой да пренебрегва и да нарушава неговите граници.Такъв родител изисква от детето да държи вратата на стаята си отворена, наднича в кореспонденцията му, може дори да намери и прочете личния му дневник.
Детето приема това като проява на любов и в бъдеще действа по същия начин. Или, напротив, то ще скрие и ще затвори личния си живот дори от най-близките си хора.
Съвет: Не нарушавайте личните граници на децата си и пазете своите. Не забравяйте, че детето е отделен човек, който може да има свои тайни.
Не управлява емоциите си
Управляването на собствените чувства е трудно. Понякога вместо това родителите избират да се разсейват с нездравословна храна, социални медии или алкохол. Или да излеят емоциите си върху другите като крещят или затръшват врати. В резултат на това хлапето усвоява грешни поведенчески модели и не е в състояние да развие своята емоционална стабилност.
Съвет: Научете детето си да управлява емоциите си: нека усети ефекта на чувствата върху тялото, да ги признае на глас („ядосан съм“ или „тъжен съм“) и да контролира дишането си, докато се почувства по-добре.
Обсебени от външното и видимото
Родителите често зависят от външно одобрение на околните и проектират това желание върху отрочетата си. Те изискват детето да изглежда "представително" дори на детската площадка. Подиграват се с външния вид на техни познати и приятели. Децата се учат бързо - и смятат, че любовта зависи от външния вид на човек.
Съвет: Опитайте се да мислите повече за себе си и истинските си нужди. Запомнете: истинската любов не зависи от това колко добре е изгладена ризата на човек или дали косата му е красиво оформена. Не коментирайте външния вид на други хора – така няма да оказвате натиск върху детето. И няма да го „заразите“ със собствените си убеждения и ценности, кое е приемливо и кое не.
По материали на Parents, Мона Василева
Важно е да придържате детето още при първите му стъпки, но го правете правилно.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари